Kto nadmiernie karze, jest o krok od niesprawiedliwości
Kto nadmiernie karze, jest o krok od niesprawiedliwości
Komisja kodyfikacyjna kończąc prace nad projektem kodeksu karnego, w jego uzasadnieniu, opublikowanym jako wkładka do zeszytu 3/ 1994 "Państwa i Prawa", stwierdziła między innymi: "(. .. ) Nowe prawo karne musi przyjąć nową aksjologię odpowiadającą demokratycznemu państwu prawa, w którym prawo karne służy ochronie systemu podstawowych wartości i nie jest przede wszystkim instrumentem polityki (. .. )", że może być ono "(. .. ) tylko pomocniczym środkiem zapobiegania przestępczości, którego efektywność jest uwarunkowana wieloma czynnikami (. .. )", że "projekt odrzuca założenie dominujące w powojennym prawie karnym, iż efektywność zwalczania przestępczości zależna jest w decydującym stopniu od surowości represji karnej" oraz że "projekt w poszczególnych przepisach odzwierciedla założenie przyjmujące, że wyznaczenie zakresu czynów karalnych i intensywności karania odpowiada zasadzie ultima ratio prawa karnego".
Sformułowane w projekcie kodeksu karnego przepisy odpowiadają w zasadzie przedstawionym tutaj tylko przykładowo założeniom, zarówno jeśli chodzi o zasady odpowiedzialności karnej, system kar i środków karnych, zasady wymiaru kary, jak i typy poszczególnych przestępstw oraz system ustawowych sankcji grożących za ich popełnienie.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta