Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie wykładnie przepisów

26 kwietnia 1995 | Gazeta | PW

Kwestia polityczna i ustrojowa

Dwie wykładnie przepisów

Kwestie związane z wykładnią obowiązujących przepisów były przez całe lata obiektem zainteresowania dosyć wąskiego kręgu specjalistów z dziedziny nauki prawa i praktyki prawniczej. Jednakże w ostatnim czasie stały się one przemiotem żywych dyskusji również wśród polityków i publicystów. Dość przypomnieć emocje, jakie towarzyszyły uchwale Sądu Najwyższego w sprawie interpretacji przepisów dotyczących tajemnicy zawodowej dziennikarzy oraz związanych z nią postanowień kodeksu postępowania karnego, wykładni różnych przepisów konstytucji dokonywanej przez urzędników Kancelarii Prezydenta lub uchwale Sejmu z 3 lutego bieżącego roku, w której Izba zadeklarowała spełnienie, w przewidzianym terminie, konstytucyjnych wymogów dotyczących uchwalenia ustawy budżetowej na 1995 rok. Z podobnego rodzaju zainteresowaniem spotykają się niektóre przynajmniej uchwały Trybunału Konstytucyjnego, dające powszechnie obowiązującą interpretację ustaw. Należy do nich również uchwała z 7 marca 1995 roku w sprawie ustalenia wykładni art. 13 ust. 1 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Współtworzenie czy odkrywanie

Dla każdego, kto miał choćby pobieżny kontakt z obowiązującymi przepisami, jest chyba oczywiste, że ich rozumienie może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 465

Spis treści
Zamów abonament