BO TAM CUD
W Warszawie, podobnie jak w całej Polsce, nie będzie kościoła, w którym nie zostanie wystawiona szopka. To zwyczaj mający kilkusetletnią tradycję. Początki sięgają XIII wieku. Pierwsze stajenki wystawiały klasztory Franciszkańskie. Rzeźbiono drewniane figury przedstawiające Dzieciątko, Maryję i Józefa. Figurki zazwyczaj ustawiano tuż przy ołtarzu. Z czasem obok świętych zaczęły pojawiać się postacie świeckie - pasterze i Trzej Mędrcy. W XVIII wieku do Polski dotarły z Francji kukiełki. Zaczęto organizować teatrzyki, przedstawiające scenę narodzenia Jezusa. Teatrzyki wystawiano nie tylko w kościołach, ale także w domach. Wkrótce przedstawienia przeniosły się na wieś, dając początek do dziś wystawianym jasełkom.
Szopki przybierają różne kształty - tradycyjne, przedstawiające szałasy lub stajenki, oraz niepospolite, np. przypominające zabytkowe gmachy świątyń lub pałaców. Wewnątrz znajdują się kolorowe drewniane figury albo ruchome kukiełki.
Coraz częściej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta