ODPOWIADAMY NA PYTANIA CZYTELNIKÓW
Wspólnie z mężem wybudowaliśmy i wynajmujemy pawilon handlowy. Dochód z tej działalności jako najem rozliczamy na zasadach ogólnych (księga przychodów i rozchodów) - każde z nas osobno. Jesteśmy także podatnikami VAT. Czy możemy ten pawilon amortyzować? W jaki sposób wycenić budynek? Czy może to zrobić rzeczoznawca majątkowy? Dochód z najmu chcemy przeznaczyć na budowę kolejnego pawilonu. Czy celowe byłoby założenie z mężem firmy? Czy koszty związane z budową drugiego pawilonu możemy zaliczyć do kosztów najmu? Jak odliczyć VAT z materiałów i robocizny?
Czytelnicy, nie prowadząc działalności gospodarczej w zakresie najmu i wynajmując składnik prywatnego majątku (niezwiązany z działalnością gospodarczą), nie powinni ewidencjonować przychodów z tego najmu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Tę bowiem muszą prowadzić wyłącznie przedsiębiorcy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by amortyzowali wynajmowaną nieruchomość. Rzeczy oddane do używania na podstawie umowy najmu są bowiem środkami trwałymi u wynajmujących - zgodnie z art. 22a updof (jeśli stanowią ich własność lub wspołwłasność, są kompletne i zdatne do użytku, a przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok). Jeżeli czytelnicy nie są w stanie określić kosztu wytworzenia pawilonu, bo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta