Mocarstwo na niby
W mniemaniu czołowych brukselskich polityków na ringu światowej polityki Unia Europejska jest zawodnikiem wagi ciężkiej. Komisarz Günter Verheugen widzi w niej "przeciwwagę dla Stanów Zjednoczonych", były szef Komisji Europejskiej Romano Prodi traktuje ją jako dojrzewające "supermocarstwo", a jego następca Jose Manuel Barroso uznaje Unię za "globalnego gracza". Takie deklaracje co jakiś czas weryfikuje rzeczywistość. W tym roku sprawdzian przyszedł po spustoszeniach tsunami w Azji.
W jaki sposób zareagowała Unia? Komisja Europejska zadeklarowała najpierw pomoc w wysokości 3 milionów euro, potem podniosła tę sumę o 20 milionów, a 6 stycznia obwieściła przeznaczenie na ten cel kolejnych 450 milionów euro.
Po tych deklaracjach i upływie dwunastu dni odbyło się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych UE. Ustalono, że "pomoc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta