Darmowa pożyczka to nieodpłatna korzyść
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych) przewiduje szczególny tryb opodatkowania odsetek. Przychód u wierzyciela, jak i koszt u dłużnika rozpoznawany jest na zasadzie kasowej (tj. dopiero w momencie wypłaty odsetek). Konsekwencje podatkowe dla pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy powstają więc w momencie zapłaty odsetek.
A jak ustalić skutki podatkowe w sytuacji, gdy odsetki od pożyczki były sukcesywnie naliczane, ale nie zostały zapłacone przez dłużnika, a po czasie wierzyciel podjął decyzję o ich umorzeniu? Odsetek naliczonych, ale niezapłaconych dłużnik nie zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Samo ich naliczenie było więc dla niego podatkowo neutralne. Czy zatem umorzenie przez wierzyciela zobowiązania z tytułu odsetek powinno powodować u dłużnika powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu?
MINISTER TWIERDZI, ŻE NIE MAWydawać by się mogło, że kwestia ta nie powinna budzić wątpliwości organów podatkowych. Zagadnienie umorzenia odsetek od pożyczki było bowiem przedmiotem interpretacji wydanej przez ministra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta