Mandat to nie parasol ochronny
Polska wybrała koncepcję mandatu wolnego, zgodnie z którą przedstawiciel reprezentuje cały naród, a nie tylko tych, którzy go wybrali. Posła (senatora) nie wiążą więc żadne dyrektywy, nakazy wyborców i nie może być przez nich odwołany. Muszą liczyć się jedynie z tym, że ich działania w trakcie kadencji spotkają się z osądem w następnych wyborach.
Mandat wolny nie może jednak być parasolem ochronnym dla wszelkich, w tym niegodnych, zachowań. Dlatego w jednych państwach postuluje się pozbawianie lub zawieszanie mandatu z przyczyn społecznie aprobowanych, a w innych już wprowadzono przepisy to umożliwiające.
Nie chodzi tu o powszechnie występujące w państwach demokratycznych i niebudzące wątpliwości w doktrynie prawa konstytucyjnego przesłanki wygaśnięcia mandatu podczas kadencji, takie jak śmierć parlamentarzysty, zrzeczenie się mandatu, utrata prawa wybieralności, unieważnienie wyboru, objęcie stanowiska, którego nie można łączyć z mandatem. Wszystkie te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta