Koszt czy wartość niematerialna i prawna?
Wykonuję usługi transportu drogowego, na które wymagana jest licencja. Czy wydatek na jej uzyskanie (5 tys. złotych) mogę zaliczyć bezpośrednio do kosztów (prowadzę księgę przychodów i rozchodów), czy też powinienem rozliczać go w czasie, na który licencja ta została przyznana? - pyta czytelnik DF.
Na początek zajrzyjmy do art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof). Wymienia on wartości niematerialne i prawne, które jako składniki majątku trwałego podlegają amortyzacji, a wśród nich - właśnie licencje. Wydatków na nabycie licencji nie można wrzucić bezpośrednio w koszty firmy, ale należy je amortyzować (kosztem są więc odpisy amortyzacyjne rozłożone w czasie). Niemniej - choć z przepisu wprost to nie wynika - dotychczas nie ulegało wątpliwości, że chodzi tu o innego rodzaju licencje niż ta, którą uzyskał czytelnik. A mianowicie udzielane na podstawie umów licencyjnych. Zawierając taką umowę, licencjobiorca uzyskuje prawo do korzystania z praw do opatentowanego wynalazku, dzieła będącego przedmiotem prawa autorskiego, zarejestrowanego wzoru użytkowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta