Kiedy z podatkiem, kiedy bez
Podstawą opodatkowania, od której ustala się tę daninę, jest kwota (gdy pożyczka udzielana jest w pieniądzu) lub wartość pożyczki (gdy jej przedmiotem są rzeczy) ustalona w umowie, a nie kwota czy wartość faktycznie wypłacona.
DLA PROFESJONALISTÓWW praktyce jednak, w większości wypadków, podatku od umów pożyczki się nie płaci, a to za przyczyną licznych zwolnień z tej daniny - podmiotowych, czyli ze względu na osobę pożyczkodawcy albo pożyczkobiorcy, i przedmiotowych - ze względu na rodzaj i wysokość pożyczki. Katalog zwolnień podmiotowych jest w odniesieniu do wszystkich czynności cywilnoprawnych taki sam, a zawiera go art. 8 upcc (por. uwagi wyżej). Natomiast zwolnienia odnoszące się bezpośrednio do pożyczki (przedmiotowe) zawiera art. 9 ust. 1 pkt 10 upcc. Obowiązuje także ważne wyłączenie odnoszące się do tzw. obrotu profesjonalnego. Podatkowi temu bowiem generalnie nie podlegają czynności cywilnoprawne, a więc i umowy pożyczki, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów (tj. o VAT) jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta