Tajemnica czerwonej kropki
Kilkanaście lat temu planety, krążące wokół innych niż Słońce gwiazd, należały do świata fantastyki naukowej. Ale gdy w 1994 roku Aleksander Wolszczan odkrył układ planetarny wokół odległego pulsara PSR B1257+12, pozasłoneczne planety gwałtownie przeskoczyły z królestwa fikcji do świata twardych faktów naukowych. Przez ostatnie dziesięć lat poznaliśmy ponad 130 jowiszopodobnych gazowych olbrzymów, towarzyszących gwiazdom przypominającym Słońce. Astronomowie doskonalą metody, pozwalające odkrywać coraz mniejsze i coraz bardziej podobne do Ziemi globy.
Gwiazda czy planeta?We wrześniu zeszłego roku Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) opublikowało zrobione w kwietniu zdjęcie, przedstawiające odległego od nas o 225 lat świetlnych brązowego karła 2MASSWJ 1207334-393254 (w skrócie zwanego 2M1207)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta