Podstawa zawsze z dwunastu miesięcy
To nowość, gdyż dotychczas (czyli do 7 lutego) zasadniczo podstawę tę wyliczało się z wynagrodzenia z ostatnich 6 miesięcy kalendarzowych, a z 12 - tylko wtedy, gdy wynagrodzenie ulegało znacznemu wahaniu.
KIEDY PRZELICZAĆOd 8 lutego 2005 r. podstawę wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dla wszystkich pracowników ustala się z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zachorowania. Dotyczy to również podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby wypłacanego zgodnie z art. 92 k.p. Jednak pracownik, pobierający tego dnia któreś z tych świadczeń, powinien je nadal otrzymywać bez przeliczania podstawy wymiaru przez cały okres nieprzerwanej absencji.
Jeżeli w pobieraniu wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku nastąpi po 7 lutego choćby jednodniowa przerwa, wysokość świadczenia przysługującego po przerwie trzeba obliczyć według nowych zasad, czyli z zarobków za ostatnie 12 miesięcy. Tak samo należy postąpić również wtedy, gdy wprawdzie zwolnienie lekarskie ciągle trwa, ale po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta