Prognoza umiarkowanie pesymistyczna
Jeśli coś może źle pójść, pójdzie źle" - to jedno z podstawowych praw, jakimi rządzi się polski system ochrony zdrowia. Przez ostatnich piętnaście lat politycy, podejmując decyzje mające wpływ na tę sferę życia społecznego, wybierali najgorszy wariant. Jeśli zaś nawet zdarzyło im się wybrać nie najgorszy, a nawet całkiem dobry, natychmiast - przez brak konsekwencji i nieudolność wykonania określonych zamierzeń - kompromitowali siebie oraz proponowane rozwiązania.
I tak zaczął się piętnasty rok chocholego tańca wokół problemów, które opinia publiczna zna już na pamięć: zadłużenia szpitali, chaosu organizacyjnego, braku kontroli nad przepływem pieniędzy przeznaczonych na leczenie, a zasilających prywatne kieszenie niektórych lekarzy i urzędników, niejasnych granic między tym, co publiczne w ochronie zdrowia, a tym, co prywatne, fikcji bezpłatnej służby zdrowia dla wszystkich obywateli itp., itd.
Mit darmowej opiekiWypominanie Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, że szedł do wyborów w 2001 roku z hasłami uzdrowienia ochrony zdrowia, jest w tej chwili kopaniem leżącego i - w świetle sondaży - stratą czasu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta