Konsorcjum w przetargu
Mogą ją zawrzeć dopiero po wygraniu przetargu - wynika z wydanej ostatnio opinii Urzędu Zamówień Publicznych.
O możliwości wspólnego ubiegania się o zamówienie mówi art. 23 prawa zamówień publicznych (dalej: pzp). Zamawiający dopuszczają firmy startujące w grupie, ale często wymagają, aby dołączały do oferty umowę utworzenia konsorcjum. Jeśli jej nie ma - wykluczają przedsiębiorców z przetargu.
Żądanie takiej umowy wynika prawdopodobnie ze starych przyzwyczajeń. Uchylone rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu rzeczywiście pozwalało zamawiającym domagać się przedstawienia umowy założenia konsorcjum. Tyle że prawo się zmieniło, a w nowym rozporządzeniu próżno szukać przesłanek do żądania takich dokumentów.
Jeśli zamawiający domaga się dołączenia do oferty umowy zawiązania konsorcjum, to czyni to przez odpowiedni zapis w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Dlatego przedsiębiorcy powinni oprotestowywać taki warunek zaraz po pobraniu specyfikacji. Jest to szalenie ważne, bo nieoprotestowana specyfikacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta