Beskidzka Jerozolima
Z zamku na lanckorońskiej górze wojewoda Mikołaj Zebrzydowski ujrzał trzy gorejące krzyże na zalesionym wzgórzu po drugiej stronie doliny. Zainspirowany tym wysłał do Ziemi Świętej architekta i złotnika Flamanda Paula Bodharta, by ten zapoznał się z pamiątkami Drogi Krzyżowej i wzniósł ich replikę w beskidzkim otoczeniu. Tak powstała Kalwaria Zebrzydowska, jedno z najwspanialszych barokowych dzieł Europy.
Z realiami jerozolimskimi nie ma wprawdzie wiele wspólnego, ale fascynuje rozmachem. Jej głównym obiektem jest zespół klasztorny bernardynów, którym wojewoda powierzył opiekę nad swoją fundacją. Kościół jest tak usytuowany, że głos dzwonów niesie się po okolicy zwielokrotniony echem odbitym od wzniesień i jarów. W świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej, a klasztorne urządzenia służą przybywającym tu licznie pielgrzymom.
Skawinka - rzeka biblijnaWokół rozrzucone są 44 kaplice o wyszukanych kształtach (np. Pałacu Piłata). Łączą je ścieżki cyklu Chrystologicznego - Droga Krzyżowa, i Maryjnego - Dróżki Matki Boskiej.
Przy nich pielgrzymi modlą się w czasie Wielkiego Tygodnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta