Jaka nowelizacja
Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi
Jaka nowelizacja
Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych zmieniano dotychczas zasadniczo dwa razy. Ostatnia zmiana była uchwalona w grudniu 1993 roku, a weszła w życie w lutym 1994 roku. Od tego czasu rynek kapitałowy rozwinął się i -- zdaniem przewodniczącego KPW, Jacka Sochy -- istnieje potrzeba zmian w przepisach regulujących funkcjonowanie rynku kapitałowego. Będą to zmiany ewolucyjne, rewolucji nie należy się spodziewać. Nowelizacja, nad którą pracuje komisja, będzie przedstawiona Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów prawdopodobnie w czerwcu. Do końca tego roku, jeżeli prace legislacyjne pójdą sprawnie, nowa wersja ustawy powinna zacząć obowiązywać.
Rynek OTC
W obecnej wersji prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi znajduje się delegacja dla Rady Ministrów, dotycząca możliwości zorganizowania regulowanego pozagiełdowego wtórnego publicznego obrotu papierami wartościowymi. Zdaniem J. Sochy, niezbędne jest jednak sprecyzowanie zakresu nadzoru nad rynkiem OTC. W nowej wersji ustawy należałoby w ogóle potraktować rynek kapitałowy jako całość, której częścią jest giełda, gdyż obecnie obowiązujące prawo było pisane "pod giełdę".
Niedawno rząd przyjął rozporządzenie dotyczące Krajowego Depozytu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta