Na co cierpią obrońcy Kuwejtu
"Gulf War Syndrome" -- choroba przywieziona z wojny
Na co cierpią obrońcy Kuwejtu
Tadeusz Wójciak z Buffalo
Tajemnice wojen wychodzą na jaw czasem po tysiącach lat. Tajemnicę wojny w Zatoce Perskiej, błyskawicznie rozegranej w pierwszych miesiącach 1991 roku, będzie chyba można rozwikłać za życia jej żołnierzy po obu stronach konfliktu. Trwa ona bez wątpienia do dziś w sposób szczególny w świadomości niektórych spośród jej amerykańskich weteranów. Dziś lekarze starają się trafnie zdiagnozować tajemnicze choroby, które wielu żołnierzy sił zbrojnych USA przywiozło do domu.
O chorych w rezultacie działań wojennych w Zatoce Perskiej opowiada się już we wszystkich stanach USA. Wielu młodych ludzi i żołnierzy rezerwy przed 1991 rokiem należących do najlepszych tego kraju, cierpi z powodu choroby, którą opinia publiczna nazywa "Gulf War Syndrome" (syndrom chorobowy Zatoki Perskiej) .
Twardy żołnierz na wózku
Porucznik rezerwy, Herb Smith, na pierwszy rzut oka czterdziestolatek, nosił zawsze przydomek "super-trooper" (najlepszy żołnierz) . Był rzeczywiście jednym z najbardziej twardych w szeregach elitarnych sił specjalnych, formacji sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, wymagającej odporności i siły. "Nie pozostawiałem tchu w piersiach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta