Płacowe różnice rosną
Wbrew powszechnym odczuciom w porównaniu do krajów bogatszych niż Polska nie jest ono przesadnie duże, jednak systematycznie, choć powoli, rozpiętości w wynagrodzeniach rosną. Istnieją czynniki zarówno zwiększające, jak i zmniejszające to zróżnicowanie.
Polska wchodziła w gospodarkę rynkową ze spłaszczoną strukturą płac. Wysokości wynagrodzeń nie kształtowały kryteria rynkowe, lecz świadome działania polityczne, które oznaczały lepsze opłacanie wybranych grup zawodowych i gorsze innych. W końcowych latach PRL dał się odczuć niedobór pracowników nisko kwalifikowanych, czego niekorzystnym rezultatem okazało się sowite wynagradzanie takich właśnie osób.
W systemie rynkowym głównym kryterium wyznaczającym wysokość wynagrodzenia pracownika najemnego powinny być kwalifikacje oraz przydatność wyrażająca się wkładem w działalność firmy wiążącym się z uzyskiwaniem przychodów. W usługach publicznych (oświata, zdrowie, administracja) kryterium takim obok wykształcenia powinna być jakość wykonywanej pracy.
Państwo płaci lepiejTworzenie systemu wynagradzania opartego na racjonalnych przesłankach rynkowych następuje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta