Na kursach i seminariach
Formy edukacji poza szkołą określa rozdział 3 rozporządzenia. Może się ona odbywać na: > studiach podyplomowych, > kursach, > seminariach.
Nie są to jednak wszystkie możliwe sposoby, bo w miarę potrzeb pracownika należy szkolić podczas staży zawodowych, specjalizacyjnych, praktyk zawodowych czy samokształcenia kierowanego (jest to tzw. kształcenie na odległość - zadania uczącym zleca się korespondencyjnie i odbiera ich wykonanie tą samą drogą).
ZE SKIEROWANIEMJeśli pracownik kształci się w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania z firmy, to na ogół towarzyszy temu umowa cywilnoprawna o zakresie wzajemnych praw i obowiązków obu stron - pracownika i pracodawcy.
Co w umowieW umowie określa się przywileje pracownika związane z edukacją (urlopy szkoleniowe, dodatkowe dni wolne na zdawanie egzaminów, konsultacje naukowe), obowiązki pracodawcy, że np. będzie takich dni wolnych udzielał, pokrywał koszty nauki, pobytu w miejscu uczelni, przejazdów, wyżywienia czy nawet podręczników. Najczęściej ceną za to jest zobowiązanie szkolącego, że przez maksymalnie 3 lata po zakończeniu edukacji będzie nadal pracował w tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta