Edukacja na koszt firmy
U pracodawcy poniesione na ten cel wydatki zmniejszają podstawę opodatkowania, u pracownika są przychodem wolnym od podatku.
Wydatki poniesione na kształcenie lub dokształcanie pracownika są - co do zasady - dla pracodawcy kosztami uzyskania przychodów. I to bez względu na to, w jakiej formie odbywa się kształcenie: > czy w formach szkolnych (np. w technikach dla dorosłych czy szkołach wyższych), > czy w formach pozaszkolnych (np. na studiach podyplomowych, kursach, seminariach, stażach zawodowych, stażach specjalizacyjnych, praktykach zawodowych, aplikacjach).
Koszt w momencie poniesieniaDo kosztów zalicza się je w pełnej wysokości - nie ma tu żadnych limitów ani innych ograniczeń. Jak orzekł NSA w wyroku z 13 maja 1998 r. (SA/Sz 1354/97), "jest to koszt ogólny działalności firmy, podobnie jak płace pracowników i inne tego typu koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa". Koszty kształcenia pracowników są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym wydatek został poniesiony. W żadnym razie nie można natomiast traktować ich jako wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. W wyroku z 26 marca 1998 r. (ISA/Po1371/97) NSA stwierdził, że "poprzez szkolenie "przedstawicieli" skarżąca nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta