Integracja europejska nie zagraża suwerenności
Marek Safjan: Podczas odczytywania wyroku wyraźnie odczuwało się wzrastanie emocji. Części publiczności zgromadzonej na sali argumenty Trybunału nie przekonały. Emocje nie pozwoliły też dostrzec zdecydowanego stanowiska Trybunału w sprawie zachowania przez konstytucję najwyższej mocy w systemie prawnym po akcesji do Unii Europejskiej.
Głównym problemem wydaje się jednak poczucie zagrożenia suwerenności państwa. Przeciwnicy integracji mówią: im więcej Unii, tym mniej suwerenności.Integracja niesie ze sobą samoograniczenie suwerennych kompetencji organów państwa, ale w innym sensie, niż się zwykle myśli. To ograniczenie nie przychodzi z zewnątrz i nie jest narzucane, lecz wynika z woli narodu - suwerena, który wyraził na to zgodę w referendum, bo chciał włączyć się do kooperacji państw jednoczącej się Europy. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta