Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Integracja europejska nie zagraża suwerenności

23 maja 2005 | Prawo | JK
źródło: Nieznane

ROZWAŻANIA Ograniczenia z woli narodu Integracja europejska nie zagraża suwerenności Działanie Unii Europejskiej oparte jest wyłącznie na kompetencjach powierzonych jej przez państwa członkowskie. Sama nie może sobie ich przyznawać Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego Rz: Tego jeszcze Trybunał Konstytucyjny nie widział: po ogłoszeniu wyroku o zgodności traktatu akcesyjnego z konstytucją grupa przeciwników Unii Europejskiej wyraziła głośno swoje niezadowolenie i odśpiewała "Rotę". Były też hasła antysemickie. Uzasadnienie wyroku najwidoczniej ich nie przekonało.

Marek Safjan: Podczas odczytywania wyroku wyraźnie odczuwało się wzrastanie emocji. Części publiczności zgromadzonej na sali argumenty Trybunału nie przekonały. Emocje nie pozwoliły też dostrzec zdecydowanego stanowiska Trybunału w sprawie zachowania przez konstytucję najwyższej mocy w systemie prawnym po akcesji do Unii Europejskiej.

Głównym problemem wydaje się jednak poczucie zagrożenia suwerenności państwa. Przeciwnicy integracji mówią: im więcej Unii, tym mniej suwerenności.

Integracja niesie ze sobą samoograniczenie suwerennych kompetencji organów państwa, ale w innym sensie, niż się zwykle myśli. To ograniczenie nie przychodzi z zewnątrz i nie jest narzucane, lecz wynika z woli narodu - suwerena, który wyraził na to zgodę w referendum, bo chciał włączyć się do kooperacji państw jednoczącej się Europy. To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3540

Spis treści
Zamów abonament