Gdy odpowiada zleceniodawca, nie trzeba płacić podatku
Analizując obowiązujące od 1 maja 2004 r. przepisy ustawy o VAT, obciążające tym podatkiem osoby fizyczne pracujące na zlecenie, większość ekspertów twierdziła, że są one nielogiczne, niezrozumiałe, sprzeczne z zasadą neutralności VAT, a przez to i normami unijnymi. Nowelizacja istotnie je zmieniła, ale już pojawiają się głosy, że nie uczyniono wszystkiego, aby zapobiec sprzecznym interpretacjom.
Działalność w pełni samodzielna
Zarówno w poprzedniej treści ustawy, jak i w jej art. 15 po nowelizacji status podatnika powiązano z prowadzeniem samodzielnej działalności gospodarczej, bez względu na jej cel lub rezultat. Definicja zawarta w art. 15 ust. 2 zmienionej ustawy mówi, że za samodzielną działalność gospodarczą uznaje się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Ta definicja różni się od tej z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta