Zwrot podatku od złych długów
Wprowadzona do projektu nowelizacji ustawy o VAT ulga na złe długi to dla podatników zmiana szczególnie ważna. Został jej poświęcony cały nowy rozdział 1a w dziale IX ustawy. Jego tytuł brzmi: „Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności", i obejmuje art. 89a i 89b.
Tzw. złe długi to jeden z podstawowych problemów naszych firm, szczególnie tych mniejszych. Według ustawy o VAT sprzed ostatniej nowelizacji podatnicy wystawiający fakturę musieli rozliczyć wynikający z niej VAT bez względu na to, czy otrzymają zapłatę, czy nie. W efekcie, nie dość, że nie mieli szans na odzyskanie należności, to jeszcze musieli od nich płacić skarbowi państwa daninę.
Najpierw trzeba zapłacić
Biorąc pod uwagę początkową fazę transakcji, nowela właściwie nic nie zmienia. Jeśli bowiem sprzedawca wystawi fakturę, to powstanie u niego obowiązek podatkowy, a więc będzie musiał odprowadzić VAT należny. Nowości zaczynają się dopiero później.
Konstrukcja ulgi na złe długi polega na tym, że po spełnieniu odpowiednich warunków podatnik może skorygować swój VAT należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług, jeżeli wierzytelności wynikające z takiej dostawy zostaną uznane za nieściągalne. Rzecz jasna wymaga to upływu jakiegoś czasu.
Nowe przepisy nie wprowadzają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta