Nieodpłatne przekazanie towarów i prezenty małej wartości
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają co do zasady czynności wykonywane za wynagrodzeniem. Ustawa o VAT przewiduje jednak, że w niektórych sytuacjach również takie czynności jak nieodpłatne przekazanie czy nawet zużycie towarów powodują konieczność zapłaty VAT.
Brzmienie art. 7 ustawy, regulującego tę kwestię, od dawna powoduje ogromne trudności w jego poprawnej interpretacji. Zasadnicza wątpliwość sprowadza się do pytania, czy opodatkowaniu VAT podlega każde nieodpłatne przekazanie towarów, z wyjątkiem przekazania prezentów o małej wartości i próbek, czy też opodatkowane powinno być tylko przekazanie towarów na cele niezwiązane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, przy założeniu, że podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych czynności. Niejasnych kwestii jest oczywiście więcej.
Wątpliwości pozostały
Ostatnia zmiana ustawy o VAT miała usunąć wątpliwości. Jednak, jak twierdzi jeden z ekspertów podatkowych, Tomasz Bełdyga, radca prawny w spółce KPMG, do końca nie udało się ich wyeliminować. I rzeczywiście tak jest.
Art. 7 ustawy w nowym brzmieniu przewiduje, że dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu VAT jest nieodpłatne przekazanie towarów należących do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta