Wierzyciel lepiej chroniony
Pozwoliła na to lutowa nowelizacja procedury cywilnej, która przyspieszyła bieg postępowań służących odzyskiwaniu pieniędzy wierzycieli.
Dziś przedstawiamy niektóre wprowadzone w kodeksie postępowania cywilnego udogodnienia dla wierzycieli.
Postępowanie zabezpieczająceMa służyć ochronie interesów wierzyciela (uprawnionego) i zagwarantować mu zaspokojenie jego roszczenia przez dłużnika (obowiązanego) bez względu na to, kiedy w sprawie o odzyskanie należności zapadnie prawomocny wyrok. Podniesiono także rangę postępowania zabezpieczającego, gdyż w znowelizowanym kodeksie postępowania cywilnego zostało ono wydzielone do odrębnej, drugiej części k.p.c.
Zabezpieczenia udziela sąd na wniosek każdej ze stron postępowania i może to nastąpić przed wszczęciem postępowania lub w jego toku.
Kodeks postępowania cywilnego określa dwie przesłanki udzielenia zabezpieczenia. Są to: > uprawdopodobnienie roszczenia, > interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Uprawdopodobnienie może być przeprowadzone przez sąd za pomocą środków dowodowych lub innych, jakie sąd uzna za właściwe. Interes prawny oznacza taki stan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta