Nie ma dyskryminacji, ale są kłopoty
Z początkiem 2005 roku inwestorzy z ulgą przyjęli fakt, iż dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne z odsetek i dyskonta od zagranicznych papierów wartościowych są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc. Ustawodawca tą zmianą zamierzał stworzyć jednakowe warunki prawno-podatkowe w zakresie inwestowania w papiery wartościowe, tak aby nie zachodziła dyskryminacja podatników ze względu na miejsce ich zamieszkania lub źródło pochodzenia dochodu.
Obowiązki płatnikaPrzede wszystkim wątpliwości budzi jednak rola płatnika związana z obowiązkiem poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów osiąganych przez osoby fizyczne z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych poza granicami Polski. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, czyli osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, dokonujące wypłaty należności, są obowiązani pobierać podatek od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta