Szukamy gorących tematów
Jan Dworak: Jeśli chodzi o teatr, pozostały na etapie klasyki. XX i XXI wiek mają oczywiście swoich wybitnych dramaturgów, ale ich rangę w historii teatru ocenią dopiero przyszłe pokolenia. Lubię i cenię starych mistrzów, przede wszystkim Szekspira, Moliera, Calderona, Schillera, Słowackiego. Ubolewam nad tym, że ich dzieła nie mogą zbyt często gościć w Teatrze Telewizji.
Nietrudno domyślić się, że chodzi o pieniądze...Są to sztuki wieloobsadowe, wymagające kostiumów "z epoki" i bogatych, często zmieniających się dekoracji. Oczywiście, istnieje możliwość zrealizowania ich skromnymi środkami, jednak tradycja teatralna, do której jesteśmy w Polsce bardzo przywiązani, wymaga fantazji i rozmachu inscenizacyjnego. A rozmach inscenizacyjny, niestety, kosztuje. Przykro to powiedzieć, ale właśnie z tego powodu wiele projektów sięgających złotego okresu teatru europejskiego nie ma dziś zbyt dużych szans na realizację telewizyjną. Obecnie Telewizję Polską stać najwyżej na kilka takich spektakli w roku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta