Ochroniarz za granicą
Usługi mogą świadczyć wyłącznie firmy, które zostały wpisane do rejestru i uzyskały pozwolenie.
- Mam licencję pracownika ochrony pierwszego stopnia (pozwolenie na broń). Jakie warunki muszę spełnić, aby założyć własną firmę lub zatrudnić się w agencji ochrony osób czy mienia w Niemczech lub Austrii? Czy moje kwalifikacje zawodowe będą automatycznie uznane w krajach Wspólnoty? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
W Unii Europejskiej na prowadzenie firmy ochroniarskiej i wykonywanie zawodu ochroniarza potrzebne jest pozwolenie. Może się o nie ubiegać osoba pełnoletnia, niekarana, ciesząca się nieposzlakowaną opinią, mająca odpowiednie wykształcenie. Z reguły, aby uzyskać pozwolenie, przedsiębiorca i kandydat na ochroniarza muszą spełnić wiele dodatkowych warunków, np. zdać egzamin zawodowy i wykupić polisę ubezpieczeniową.
Formalnie Polak może otworzyć agencję ochrony zarówno w Niemczech, jak i Austrii. W praktyce droga do tego jest długa i obwarowana licznymi wymogami. Na zatrudnienie w niemieckiej lub austriackiej agencji ochrony wymagane jest pozwolenie z urzędu pracy. A o zatrudnienie pracownika z Polski może wystąpić wyłącznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta