O czym każdy wiedzieć powinien
Program Powszechnej Prywatyzacji
O czym każdy wiedzieć powinien
Robert Jurga, Marek Michalski
W myśl obowiązującej w polskim prawie papierów wartościowych zasady numerus clausus papierem wartościowym jest tylko taki dokument, któremu wyraźny przepis prawa przyznaje powyższy walor. Dlatego też art. 29 ust. 1 ustawy z 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. nr 44, poz. 202 z późn. zm. , dalej: ustawa o NFI) stanowi, iż świadectwo udziałowe jest papierem wartościowym na okaziciela, reprezentującym prawa majątkowe określone w art. 37 oraz 38 ust. 5 ustawy o NFI. Definiując świadectwo udziałowe, artykuł ten odwołuje się do pojęcia "papier wartościowy" zawartego w art. 2 pkt 1 ustawy z 22 marca 1991 r. -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (tekst jedn. Dz. U. z 1994 r. nr 58, poz. 239 z późn. zm. , dalej: u. p. o. p. w. ), którego istotną cechą jest zdolność do bycia samodzielnym przedmiotem obrotu publicznego. W ten sposób stworzono normatywne przesłanki wprowadzenia na polski rynek papierów wartościowych nowego instrumentu, jakim jest świadectwo udziałowe.
Charakter prawny świadectwa udziałowego determinują jego funkcje gospodarcze, które pozostają w ścisłym związku z realizacją Programu Powszechnej Prywatyzacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta