Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czeczenia w Krakowie

30 maja 1995 | Kraj | WS

Czeczenia w Krakowie

Jerzy Sadecki

-- Wielokrotnie w swych dziejach Kraków udzielał schronienia uchodźcom, ludziom prześladowanym. Taka była i jest wolna wola, natura oraz tradycja tego miasta. Dlatego ma tu prawo istnieć Czeczeński Ośrodek Informacyjny, a nawet Radio "Wolny Kaukaz'' -- dowodzi Stanisław Handzlik, przewodniczący Rady Miasta. A kiedy z Moskwy płyną pogróżki i połajanki, radny Bocian wytacza argument nie do odparcia: Kraków nie odmówił nawet gościny prześladowanemu przez władze carskie Leninowi!

-- Was, Polaków, Bóg nie opuścił. On jest w Polsce, w każdej osobie. Dlatego potraficie zrozumieć cierpienie i tragedię innych ludzi, innych narodów -- mówi Ali Ramazan Ampukajew, przedstawiciel prezydenta Dudajewa w Polsce, podkreślając, że Czeczenia nie ma w Europie innych ośrodków informacyjnych. Krakowskie centrum przekazuje wiadomości na cały świat.

Ampukajew widzi wyraźne podobieństwo Polski i Czeczenii w upartej walce o wolność. Przypomina o tysiącu zesłanych do jego kraju Polaków. -- W 1836 roku powstał w Groznym kościół katolicki. Zamknęli go komuniści i do swej funkcji przywrócił go dopiero Dudajew. Teraz, podobnie jak i cerkiew, Rosjanie zamienili świątynię w gruzy.

Zaczęli studenci

Pierwsi o prawa Czeczenów upomnieli się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 492

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament