Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zwracać

30 maja 1995 | Publicystyka, Opinie | BM

Dawna własność żydowska

Jak zwracać

Beata Modrzejewska

W Polsce przed II wojną światową dobra żydowskie były albo własnością religijną -- gmin wyznaniowych, albo prywatną -- osób fizycznych i prawnych, w tym stowarzyszeń i organizacji społecznych. Holocaust unicestwił społeczność Żydów polskich, liczną i prężną. Ci, co przeżyli, w większości wyjechali z Polski. Z trzech milionów Żydów mieszkających w Polsce przed 1939 rokiem dziś żyje zaledwie kilka tysięcy. Nieruchomości obywateli polskich pochodzenia żydowskiego pozostały w Polsce. Tak samo jak dawna własność stowarzyszeń czy gmin żydowskich.

Wkrótce trafią do Sejmu dwa akty prawne regulujące zasady zwrotu własności -- 16 maja Rada Ministrów przyjęła ustawę reprywatyzacyjną, a w niedługim czasie przyjmie ustawę o stosunku państwa do gmin żydowskich.

Rządowy projekt ustawy reprywatyzacyjnej daje równe szanse odzyskania majątków wszystkim obywatelom polskim niezależnie od ich narodowości. Nie przewiduje specjalnych praw dla Żydów. Zakłada, że zwrot majątku nie może odbywać się z naruszeniem praw osób trzecich, tzn. tych, które obecnie tymi nieruchomościami dysponują. Uznaje za wygasłe prawa osób prawnych (a więc i organizacji społecznych) , o rewindykacje mogą wnosić jedynie osoby fizyczne.

-- Rewindykacje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 492

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament