Ustawa o obligacjach wymaga dopracowania
Ustawa o obligacjach wymaga dopracowania
Michael De Angelis, Anthony Levitas
Ten tekst odnosi się tylko do fragmentów uchwalonej przez Sejm ustawy o obligacjach, które dotyczą bezpośrednio obligacji komunalnych. Są one tak pomyślane, by miały ograniczony wpływ na inne aspekty projektu.
Szczególnie niepokoi treść art. 5 i art. 7. Ten pierwszy sprawia, że gminy mogą wykorzystywać swoje dochody do "całkowitego zabezpieczania" obligacji wydawanych przez ich przedsiębiorstwa komunalne oraz spółki prawa handlowego oraz obligacji wydanych przez inne gminy, a jednocześnie nie mogą wykorzystać tych samych dochodów do "całkowitego zabezpieczenia" obligacji wydanych przez gminę w jej własnym imieniu.
Nieprawidłowość ta uniemożliwi gminom efektywne wykorzystywanie ich podstawowej zdolności kredytowej przy emitowaniu obligacji, w imieniu własnym tych gmin i dla ich celów. Może to być także zachętą dla stworzenia sztucznego rynku na gwarancje gmin, na którym wymieniać będą swoje uprawnienia do "całkowitego zabezpieczania" wzajemnie emitowanych obligacji -- lecz nie własnych -- na podstawie politycznych, a nie ekonomicznych kryteriów.
Art. 7 uniemożliwi z kolei gminom emitowanie tzw. obligacji przychodowych, zabezpieczonych na szczególnym, możliwym do określenia źródle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta