Trafieni zatopieni
Budowa wizerunku państwa, jak i wizerunku firmy, wymaga stałego wysiłku. Wizerunek taki ma wymierną wartość. Ważnym atutem w grze dyplomatycznej państwa jest zaufanie aktorów międzynarodowych, a jego podstawą jest wiarygodność wynikła z czytelności i przewidywalność jego zachowań. Państwa posiadające ten atut mogą osiągnąć więcej, niż wskazywałoby na to bogactwo czy siła militarna. Na zdobycie kapitału zaufania trzeba pracować latami, roztrwonić go można w parę chwil.
W ostatnich tygodniach miały miejsce dwa symptomatyczne wydarzenia, a raczej ciągi wydarzeń, które - w moim przekonaniu - rzutują negatywnie na wiarygodność Polski, a także stanowią symptom negatywnych trendów w sferze instytucji publicznych. Pierwszy z tych ciągów wydarzeń dotyczy perypetii związanych z nominacją ambasadora w Waszyngtonie. Drugi - odwołania na trzy dni przed rozpoczęciem wielkiej konferencji międzynarodowej, z udziałem kilkuset gości zagranicznych, pod hasłem "Dialog między cywilizacjami".
MEDIA WYDAŁY WYROKW największym skrócie kandydat na ambasadora, który przeszedł wszystkie procedury związane z nominacją i czeka już tylko na podpis prezydenta RP, by podjąć swoją misję,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta