Środek trwały jak każdy inny
W DOBREJ FIRMIE z 16 czerwca br. informowaliśmy o korzystnej dla podatników interpretacji Ministerstwa Finansów (pismo z 7 kwietnia 2005 r., PB3/169-821332/HS/05), że inwestycja w obcym środku trwałym jest środkiem trwałym, a co za tym idzie strata powstała w wyniku jej likwidacji może być kosztem uzyskania przychodu, o ile likwidacja ta nie wiąże się z utratą przydatności gospodarczej inwestycji w wyniku zmiany rodzaju działalności.
Oznacza to np., że gdy przedsiębiorca poniesie nakłady na adaptację wynajmowanego lokalu na potrzeby własnej działalności, a po jakimś czasie opuści go i przeniesie się w inne miejsce (nie mogąc zabrać ulepszeń ani nie otrzymując zwrotu ich wartości), to niezamortyzowaną wartość takiej inwestycji w obcym środku trwałym będzie mógł zaliczyć do swoich kosztów podatkowych, jako stratę.
To tylko prawo do nakładówWydaje się to oczywiste (z art. 16a ust. 2 updop wynika wyraźnie, że inwestycja w obcym środku trwałym jest środkiem trwałym), jednak wiele organów podatkowych odmawia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta