Dlaczego zerowa stawka
A to dlatego, że ustawodawca wciąż unika wyraźnego stwierdzenia, że są one objęte zerową stawką VAT.
Obowiązek podatkowy VAT z tytułu eksportu towarów powstaje, co do zasady, w dwóch sytuacjach:
- > z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej (art. 19 ust. 6 ustawy o VAT) w eksporcie towarów bezpośrednim i pośrednim,
- > gdy przed zrealizowaniem eksportu eksporter otrzyma część należności, a wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy od dnia jej otrzymania (art. 19 ust. 12 ustawy o VAT w związku z ust. 11).
Regulacja dotycząca powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do otrzymanej części należności (w postaci np. zaliczki, zadatku czy raty) na poczet eksportu towarów rodzi wiele wątpliwości. Stosunkowo łatwo - naszym zdaniem - rozstrzygnąć pierwszą z nich, a mianowicie według jakiej stawki opodatkować otrzymaną część należności.
Zaliczka tak jak transakcjaTransakcje podlegające VAT, w tym w szczególności: dostawa towarów, eksport towarów i świadczenie usług, zostały wymienione i zdefiniowane w art. 5, 7, 8 oraz 15 ustawy o VAT. Przepisy te nie wspominają o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta