Jedna planeta, trzy słońca
Wyniki prac dr. Konackiego rzucają nowe światło na mechanizm formowania się planet. Prawdopodobnie naukowcy będą zmuszeni do modyfikacji obowiązujących dziś teorii.
Gorący JowiszPlaneta odkryta przez pracującego obecnie w California Institute of Technology (Caltech) dr. Konackiego znajduje się w potrójnym układzie (posiadającym trzy słońca) oznaczonym jako HD188753. Układ w konstelacji Łabędzia jest odległy o ok. 149 lat świetlnych od Ziemi.
"Planeta jest nieco bardziej masywna niż Jowisz i obiega swoją gwiazdę (podobną do Słońca) w ciągu zaledwie 3,3 dnia. Jest to tak zwany gorący Jowisz" - opisuje odkryty przez siebie obiekt dr Maciej Konacki. Gwiazda macierzysta planety jest o ok. 6 proc. masywniejsza od ziemskiego Słońca, a dwie "dodatkowe" gwiazdy w tym układzie mają w sumie ok. 1,63 jego masy.
"Gorące Jowisze" to obiekty zbliżone rozmiarami do Jowisza - największej planety Układu Słonecznego - lecz krążą bardzo blisko swoich macierzystych gwiazd. Niekiedy są tak blisko słońca, że rok trwa na nich tylko kilka dni.
Sam układ jest dosyć niezwykły, bowiem gwiazdy znajdują się w nim blisko siebie - mniej więcej w odległości Saturna od Słońca. Największą gwiazdę obiega co prawie 26 lat para...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta