Najwięcej zyskali Polacy
Takie opinie, które pojawiają się coraz częściej, opierają się na szybkim wzroście polskiego eksportu surowców i przetworów rolno-spożywczych na wspólny rynek i do krajów spoza Unii. Kolejne argumenty to poprawa opłacalności i konkurencyjności produkcji rolnej oraz wzrost dochodów polskich rolników.
Rolnictwo wszystkich krajów wstępujących w ubiegłym roku do Unii uzyskało jednakową - w przeliczeniu na liczbę gospodarstw i areał upraw - pomoc i wsparcie. A jednak jedni radzą sobie lepiej niż inni.
- Jesteśmy w gronie krajów, które z importerów netto produktów rolnych stały się eksporterem netto. Wysoki eksport utrzymuje się, ujemny bilans mamy tylko w handlu wieprzowiną - mówi Wiesław Zapędowski, wiceminister rolnictwa.
Z ocen Komisji Europejskiej wynika, że do 2011 roku dzięki mechanizmom wspólnej polityki rolnej dochody rolników w 10 nowych państwach wzrosną o 126 proc. I znów - najbardziej mają zyskać Polacy.
Po wejściu do Unii Europejskiej w ciężkiej sytuacji znalazło się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta