PIT łatwiejszy do poprawienia
Korygować można zawsze
Pierwszym jest art. 81a ordynacji podatkowej. W sposób kazuistyczny wylicza przypadki, w jakich podatnikom, płatnikom i inkasentom przysługuje uprawnienie do skorygowania deklaracji podatkowych. Drugi, art. 81c, w zamyśle ustawodawcy domyka regulację. Przewiduje on, że "jeśli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą składać korekty deklaracji, również jeżeli nie wpływa to na wysokość zobowiązania podatkowego, wysokość kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku". Przepis ten należy odczytywać jako zezwalający na korektę deklaracji w każdym przypadku. Wedle tej interpretacji dopuszczalna jest m.in. korekta zwiększająca kwotę zwrotu (nadwyżki podatku naliczonego nad należnym).
Za tym sposobem rozumienia przepisu przemawia nie tylko jego wykładnia gramatyczna (choćby usytuowanie przecinka przed słowem "również"), ale nade wszystko wynikająca z zasad konstytucyjnych i konstrukcji VAT konieczność zagwarantowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta