Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Za posiadanie też trzeba płacić

18 lipca 2005 | Vademecum Rzeczpospolitej | AK

PODATEK DROGOWY Za posiadanie też trzeba płacić Właściciele samochodów osobowych nie pamiętają już zapewne o tzw. podatku drogowym. Nadal jednak płacą go przedsiębiorcy użytkujący duże auta ciężarowe, ciągniki, autobusy

W każdej gminie może obowiązywać inna stawka tego podatku (oficjalna jego nazwa: podatek od środków transportowych), niemniej ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej uopol) określa maksymalną i w niektórych przypadkach minimalną jego wysokość.

Danina ta obejmuje pojazdy przeznaczone ze swej istoty do działalności gospodarczej, w tym w zakresie transportu profesjonalnego. Opodatkowanie nie jest jednak w zasadzie zależne od sposobu wykorzystania pojazdu (poza transportem kombinowanym) ani od tego, kto jest jego właścicielem (poza ciągnikami rolników).

Wymiar i pobór podatku należy do gminy, a ściślej do wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Właściwość organu podatkowego ustala się według miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika, jeśli jest nim osoba prawna albo instytucja. Gdy pojazd należy do przedsiębiorstwa wielozakładowego albo podmiotu, w którego skład wchodzą różne jednostki organizacyjne, właściwy jest wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta, na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe, objęte tym podatkiem. Jeśli jest kilku współwłaścicieli pojazdu, podatek rozlicza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 3587

Spis treści
Zamów abonament