Samochód w leasingu
W umowie leasingu występują dwie strony: finansujący (leasingodawca), który kupuje samochód, ale nie chce go eksploatować, oraz korzystający (leasingobiorca), który, chociaż pieniędzy nie ma, jest żywotnie zainteresowany używaniem auta. Leasingodawca liczy na dochód z tego, że za odpłatnością odda korzystającemu do używania środek trwały, kupiony za swoje pieniądze. Leasingobiorca chce odnieść korzyści gospodarcze bez konieczności angażowania jednorazowo dużego kapitału.
Choć podział na leasing finansowy i leasing operacyjny przyjął się w praktyce, przepisy updof (art. 23a - 23l) oraz updop (art. 17a - 17l) nie posługują się tymi terminami, lecz jedynie pojęciem leasing.
Leasing operacyjnyPrzy leasingu operacyjnym leasingodawca ponosi w całości koszt sfinansowania inwestycji na rzecz korzystającego i koszt ten może ująć w swoich księgach w postaci odpisów amortyzacyjnych. Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez leasingobiorcę w podstawowym okresie umowy z tytułu używania samochodu, stanowią w całości przychód leasingodawcy i odpowiednio w całości koszt uzyskania przychodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta