Rzeczoznawstwo i puste faktury
Rzeczoznawca majątkowy, powołany przez sąd na biegłego, nie odprowadził VAT od wynagrodzenia za swoje usługi. Jednocześnie prowadzi własną działalność gospodarczą i jest vatowcem. Dla rozliczenia z sądem wystawiał rachunek (do umowy zlecenia), nie wystawiał natomiast faktur ani nie ujmował wynagrodzenia z sądu w przychodach z działalności gospodarczej. Jak należy obecnie postąpić:
- czy VAT należy doliczyć do wynagrodzenia brutto, czy też uznać, że kwota wyliczona dla sądu zawiera w sobie ten podatek,
- czy korygować w jakiś sposób rachunki dla sądu (umieścić na nich kwotę VAT), czy też wystawić faktury VAT, a może tylko wyliczyć VAT i ująć go w korekcie deklaracji VAT.
Zgodnie z ostatnimi interpretacjami Ministerstwa Finansów (pismo z 29 kwietnia 2005 r., PP3-812130/2005/AK/864) oraz organów skarbowych działalność biegłych jest opodatkowana VAT - podlega art. 5 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, jako świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu albo nakazem wynikającym z mocy prawa. A ponieważ sąd nie ponosi odpowiedzialności za sporządzenie opinii, to usługi te nie mogą być wyłączone z VAT na postawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy. Działalność biegłych podlega więc opodatkowaniu na zasadach ogólnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta