Tenisówki z nazwiskiem
Na ostatnich pokazach mody w Paryżu przez tydzień przyglądałam się nogom i liczyłam, ile kobiet jest w szpilkach - około 7 procent. Reszta nosiła buty na płaskim obcasie‚ z czego ponad połowa to rozmaite (czasem niezwykle wyrafinowane i zakodowane) formy i wariacje obuwia sportowego. Trzeba wiedzieć‚ że na pret-a-porter mamy grupę sondażową ludzi uzależnionych od mody i gotowych jej poświęcić wszystko‚ z dobrym samopoczuciem włącznie. A moda ostatnio lansuje prawie wyłącznie szpilki, i to wysokie. Mimo to nawet wśród fanatyków zwycięża zmysł praktyczny. A co mówić o ludziach z modą niezwiązanych‚ których jest 99 procent?
Adi Adler‚ założyciel Adidasa, cieszyłby się‚ że z jego nazwiska urodził się (przynajmniej w Polsce) rzeczownik pospolity. Urodził się‚ bo powstało coś‚ co jeszcze 40 lat temu nie istniało w ogóle. Obuwie sportowe, obok dżinsów, zrobiło jedną z największych karier XX wieku. Jedne i drugie nosi cały świat‚ jedne i drugie z kategorii przedmiotów użytkowych szybko awansowały do krainy mody, w której poza walorem praktycznym liczy się nadbudowa.
Buty mogą mówić16-letnia Marta‚ uczennica warszawskiego gimnazjum, przez siedem weekendów pilnowała wieczorami dzieci sąsiadów w bloku na Ursynowie‚...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta