Wstyd wstydu nie przynosi
Według badań Pentoru w ciągu ostatnich kilkunastu lat wyraźnie zmienił się gust polskiego społeczeństwa co do postaci historycznych‚ które awansujemy na bohaterów narodowych. Gust‚ a więc ich dobór. I miejsce na pomnikowej liście. Najwięcej miał na transformacji stracić Tadeusz Kościuszko‚ niegdyś niezagrożony bohater nad bohaterami. Ogólnie z badań owych wynika‚ że w poprzedniej‚ dopiero co skończonej epoce‚ ceniono u wybrańców naszej pamięci ideały publiczne‚ obywatelskie‚ jak wolność‚ miłość ojczyzny. Dziś zwraca się uwagę również na uroki osobiste. Co chyba zrozumiałe: bohatera‚ nawet spiżowo-granitowego‚ w rzeczywistości niepodległej i demokratycznej traktuje się bardziej kameralnie. Niekoniecznie jako herosa-nadczłowieka‚ raczej kogoś‚ kogo nie tylko czci się i podziwia‚ ale chce się bliżej poznać‚ polubić.
Wielu polityków i publicystów niepokoi owa skłonność do traktowania pamięci narodowej zbyt‚ ich zdaniem‚ prywatnie i poufale‚ mniej zbiorowo i obowiązkowo. To łączy się z niepokojącym (w tym mniemaniu) osłabieniem myślenia o historii. Cóż jednak robić‚ skoro widocznie nie jest ona już tak bardzo potrzebna narodowi jako wieczna pocieszycielka i nauczycielka. (A może to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta