Prokurator nie uzasadnia postanowienia
Osoby mające status strony w postępowaniu karnym otrzymują z prokuratury istotne decyzje procesowe w swojej sprawie - prowadzonej w formie dochodzenia - bez żadnego ich uzasadnienia.
Budzi to zdumienie, czasem konsternację. Zdarza się, że strona (najczęściej pokrzywdzony) uznaje to - niesłusznie - za uchybienie obowiązującej procedurze bądź odbiera jako przejaw lekceważenia.
A sprawa jest istotna, bo dotyczy postanowień końcowych zamykających drogę do wydania wyroku (umorzenie dochodzenia, odmowa jego wszczęcia) oraz przerywających bieg postępowania (zawieszenie dochodzenia).
Tak było, ale już nie jestW przeszłości procedura karna bezwzględnie wymagała uzasadnienia, a orzecznictwo wskazywało nawet na wyższe wymogi, jakie spełniać powinny postanowienia, które kończyły postępowanie.
Od 1 lipca 2003 r., tj. wejścia w życie obszernej nowelizacji kodeksu postępowania karnego, nie wymagają uzasadnienia następujące ważne postanowienia:
- > o odmowie wszczęcia dochodzenia,
- > o jego umorzeniu,
- > o zawieszeniu dochodzenia,
- > o umorzeniu ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta