Populizm, dziecko demokracji
Populizm jest ideologią mas i narzędziem zdobywania poparcia. Odpowiada na zapotrzebowanie społeczne, choć rozpatrywany jest w kategoriach zagrożeń. Populizm jest dzieckiem demokracji, która opiera się na pozyskiwaniu głosów w wyborach.
W latach 90. XIX wieku pojawił się na krótko w Stanach Zjednoczonych jako ideologia drobnych farmerów. Poważniejszą rolę odegrał w Ameryce Południowej, zaczynając od rządów Getulio Vargasa w Chile i Juana Perona w Argentynie, a kończąc na współczesnej Wenezueli, gdzie populistycznym prezydentem jest Hugo Chavez.
Mniejsze tryumfy święcił w Europie, gdzie populiści nigdy nie doszli do władzy, natomiast nie można mu tu odmówić popularności. W Austrii i Holandii partie populistyczne były członkami koalicji rządzących. We Francji Front Narodowy Le Pena, a w Danii Duńska Partia Ludowa są ważnymi elementami sceny publicznej. Populizm zyskał też zwolenników w większości krajów postkomunistycznych.
SPRAWY IDĄ W ZŁYM KIERUNKUPopulizm może być bardziej agrarny, narodowy lub bardziej ekonomiczny. Mają one kilka cech wspólnych. Podstawowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta