Nie dla każdego prace interwencyjne
Pracuję w urzędzie gminy. Od 18 kwietnia do 30 września zatrudniliśmy bezrobotnego przy pracach interwencyjnych. 19 lipca 2005 r. nie pojawił się on jednak w pracy. Dowiedzieliśmy się, że został zatrzymany przez policję, a następnie osadzony w zakładzie karnym, aby odbyć orzeczoną wcześniej karę. Skazano go na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Czy możemy rozwiązać z nim stosunek pracy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.? Czy jest jakieś inne rozwiązanie? Czy pobyt pracownika w więzieniu stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych?
Należy sprawdzić, czy przy rekrutacji bezrobotny składał oświadczenie o niekaralności. Jeżeli podał, że nie był karany, to z pewnością można rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p., bo złożył nieprawdziwe oświadczenie i wprowadził pracodawcę w błąd. Trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta