Dwa światy
Chociaż sierpniowa rocznica skłania do wspomnień i podsumowań, rzadko bierze się w nich pod uwagę zmiany, jakie zaszły od 1980 roku w gospodarce. Może dlatego, że dzisiejsza polska gospodarka i ta sprzed ćwierćwiecza to światy zupełnie do siebie nieprzystające.
Wówczas gospodarka była centralnie planowana, dziś jest w zasadzie rynkowa. Własność prywatna miała wtedy znaczenie marginalne, teraz dominuje. Złoty, kiedyś niewymienialny znak pieniężny, dziś jest solidną walutą. W miejsce trzech państwowych banków mamy ponad sto prywatnych. Eksport węgla i siarki zastąpiła sprzedaż towarów przetworzonych za prawdziwe pieniądze, a nie za ruble transferowe. Zniknął państwowy monopol w handlu zagranicznym, a zamiast uczestnictwa w "socjalistycznym podziale pracy" w ramach RWPG mamy dziś członkostwo w Unii Europejskiej.
Wszystko to oznacza, że polska transformacja gospodarcza powiodła się, mimo że nie uniknęliśmy błędów i przykrych dla ludzi skutków, przede wszystkim bezrobocia. Za granicą "polską drogę" uznaje się za przykład udanego przejścia od socjalizmu do kapitalizmu, ale w krajowych sondażach często ujawnia się nostalgia za latami 70....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta