Prawo pracy w wyrokach Sądu Najwyższego
Zatrudnienie u córki czy matki, nawet na krótko i w trakcie ciąży, samo przez się nie stanowi o jego pozorności, ale trzeba je jednoznacznie, szczególnie dokładnie wykazać - orzekł 13 lipca 2005 r. Sąd Najwyższy (I UK 296/04).
Mieszkanka Suwalszczyzny chciała uzyskać wcześniejszą emeryturę - na podstawie art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Spełniała wszystkie warunki: wiek 55 lat, 30-letni okres składkowy. Ale nie miała przy przejściu na emeryturę ubezpieczenia pracowniczego. Od 1 lipca 2004 r. wymaga się co najmniej pół roku, a wcześniej nie było tego wymogu. Kobieta prowadziła kwiaciarnię, zatrudniła się więc na 7 miesięcy u córki w kantorze jako swego rodzaju księgowa. ZUS zakwestionował to zatrudnienie. Sąd okręgowy przyznał emeryturę, apelacyjny - tak jak ZUS - odmówił. Ocenił, że stanowisko księgowej w firmie córki było zbędne, chodziło więc o obejście prawa - wyłudzenie emerytury.
SN utrzymał ten wyrok: uznał, że brakowało tu konstytutywnych elementów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta