Nie każdy rynek jest właściwy
Podstawowym warunkiem stwierdzenia praktyki ograniczającej konkurencję jest określenie tzw. rynku właściwego, na którym ma miejsce naruszenie.
Prawidłowe wyznaczenie jego granic ma decydujące znaczenie dla ustalenia udziału przedsiębiorcy i w konsekwencji - ewentualnego uznania go za mającego pozycję dominującą, a więc podlegającego szczególnym obowiązkom nakładanym przez prawo antymonopolowe.
Każdy przedsiębiorca podejmujący działalność gospodarczą, niezależnie od tego, czy polega ona na produkcji i dystrybucji towarów, czy na świadczeniu usług, funkcjonuje na określonym rynku.
Prawidłowe zakreślenie jego granic pozwala na ocenę pozycji zajmowanej na nim przez poszczególnych graczy, a tym samym - na podjęcie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów działań zmierzających do ochrony konkurencji.
Trzeba bowiem pamiętać, że choć samo posiadanie dominującej czy nawet monopolistycznej pozycji nie jest zakazane, niemniejjednak prawo nakłada na takich przedsiębiorców wiele obowiązków. Najważniejszy to zakaz pogarszania warunków konkurencji.
Rynek -...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta