Pracodawco, wyznacz granice lojalności
W związku z ciągłym zainteresowaniem czytelników umowami o zakazie konkurencji w stosunkach pracy, wracamy do tego tematu. Wielu czytelników pyta, kiedy i na jakiej podstawie pracodawca może żądać od zatrudnionego podpisania takiej umowy?
Kodeks pracy nie precyzuje pojęcia działalności konkurencyjnej. Należy więc posługiwać się ogólnie przyjętą definicją konkurencji czy też określeniami dotyczącymi czynów nieuczciwej konkurencji zawartymi w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Konkurencja to rywalizacja pomiędzy uczestnikami rynku o zyski oraz udział w rynku. Z kolei czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy (klienta).
Konkurencja w pracyJako przejaw naruszenia zakazu konkurencji kodeks pracy wskazuje na prowadzenie działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy oraz świadczenie pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie (umowa o dzieło, zlecenia, o świadczenie usług na warunkach zlecenia, umowa o zarządzanie, umowa spółki, agencyjna, doradztwo, konsulting, powiernictwo) na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta