Kiedy można łączyć systemy?
Zacząć jednak trzeba od definicji systemów czasu pracy określonych w kodeksie pracy (dział VI, rozdział IV "Systemy i rozkłady czasu pracy").
Zatrudnienie w równoważnym...Równoważny czas pracy polega na wydłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy w niektórych dniach do 12 godzin (16 godzin przy dozorze urządzeń, 24 godziny przy pilnowaniu osób lub ochronie mienia). W zamian za to pracownik ma skrócony dobowy wymiar czasu pracy w innych dniach lub pracodawca udziela mu dni wolnych.
Równoważny czas pracy z możliwością wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin (art. 135 k.p.) można zastosować, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. W praktyce więc pracodawcy mogą po niego sięgać dosyć często. Okres rozliczeniowy w tym systemie powinien wynosić jeden miesiąc, ale w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być wydłużony do 3 miesięcy, a gdy prace uzależnione są od pór roku lub warunków atmosferycznych - okres rozliczeniowy wynosi nawet 4 miesiące.
Jak większość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta